A galagonya egy Európában és hazánkban is rendkívül gyakori és népszerű gyógynövény (közel 300 fajtája ismert), amelynek virága és termése is nagyon jó hatóanyagokkal rendelkezik, az egyik legjobb növény szívproblémák kezelésére, a szív működésének javítására.
A galagonya hatóanyagai, jótékony hatásai
A Magyarországon tucatnyi néven is ismert galagonya már évszázadokkal ezelőtt ismert volt a népi gyógyászatban, bár akkoriban főleg a köszvény kezelésére használták. Aztán a 17. századtól kezdve vált ismertté legfontosabb hatása, hiszen ez a növény a szív elixírje, serkenti a szív működését, a keringést, csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, ráadásul szívelégtelenség, szívritmuszavar és még artériás görcsök esetén is használható. Különösen azért is ajánlott a fogyasztása, mert nincsenek mellékhatásai, nem halmozódik fel a szervezetben, egyszerűen nem lehet túladagolni. Az apró, piros cserjés gyógynövény esetén – ami önmagában is szépen mutathat kertünkben – a virágos, leveles ágvég és hajtásvég, valamint a bogyó is használható gyógyászati célokra. A növény gazdag proantocianidokban és triterpénekben, valamint aminszármazékokat is tartalmaz.
Ha nincs is konkrét megbetegedésünk, érdemes minden nap fogyasztani a belőle készült teából, hiszen öregkori szívpanaszokra, vagy a szívizmok korral járó leépülése és a degenerációs megbetegedések ellen is segítséget nyújt. Jótékony hatása van a fáradt, túlterhelt szívre, rugalmasan tartja az erek falait és serkenti a keringést. Miután rugalmasan tartja az érfalakat és tágítja az ereket, értelemszerűen csökkenti a vérnyomást is. És hogy még fokozzuk a rendszeres használatból adódó pozitív hatások felsorolását, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását, tehát közvetlenül hozzájárul a súlyos betegségek, a szívinfarktus, az agyi érkatasztrófa kockázatának csökkentéséhez.
Alapvetően tehát a galagonya a szív gyógyszerének számít és így gyakori alkotóeleme a szívet támogató termékek csoportjának, a napi használat azonban jótékony hatással van a központi idegrendszerre is, javítja a szorongásos állapotot, csökkenti a szédüléses panaszokat és még a szapora szívdobogást, a kapkodó légzést is lehet kezelni vele. A galagonyát sokan használják stresszoldó, nyugtató gyógynövényként, ami még a fülzúgást és a hangulatváltozásokat is képes orvosolni.
A galagonya felhasználási lehetőségei
A galagonya virágos készítményeket keringési kiegészítők formájában lehet megvásárolni az esetek többségében, de a galagonya virágos gyógyteát szokták megelőzési céllal is javasolni. Ekkor a növény virágos hajtását forró vízben áztatjuk 15-20 percig, majd leszűrve fogyasztjuk mindenféle hozzáadott anyagok nélkül, hogy maximálizáljuk a hatását. Konkrét panaszok esetén napi többszöri fogyasztása ajánlott, ha nyugtató vagy altató célzattal fogyasztjuk, akkor egy csésze elég elalvás előtt. Meg érdemes megemlíteni azt is, hogy készíthető belőle lekvár meg mártás is, amelyet a galagonya bogyójából tudunk elkészíteni lassú tűzön való főzéssel és sűrítéssel.
A lekvár meg a tea mellett jótékonyú hatású zselé is készíthető belőle édesség gyanánt, ilyenkor szimplán a passzírozott galagonyát zselésítőanyag hozzáadásával hozzuk zseléformára, majd a hűtőben hagyjuk meg dermedni. Ezután pedig nyugodtan fogyaszthatjuk is, édes is, egészséges is, ezzel a nassolnivalóval nem fogunk kárt okozni a szívünknek és az ereinknek sem. A népi gyógyászatban nagyon gyakran készítenek belőle szörpöt, amelynek a készítése roppant egyszerű, hiszen nem kell hozzá semmi más, mint az átpasszírozott galagonya mellé egy kis víz, és már kész is a jófajta szörp.
A fentebb felsorolt jótékony hatások sokaságának köszönhetően a galagonyát európai országokban több tucat gyógyszer alapanyagaként megtalálhatjuk, viszont nem szabad elfelejteni, hogy a komoly szívproblémák esetén nem szabad kockáztatni, mindenképpen meg kell látogatnunk az orvosunkat, hogy a végzetes események bekövetkezése előtt kivizsgáltassuk magunkat megfelelően. Azonban a gyógyszerektől, kezelésektől függetlenül folyamatosan használhatjuk ezt a csodálatos hatású növényt, akár tea formájában, akár valamilyen étrend-kiegészítő részeként minden nap érdemes legalább egy pohárral elfogyasztani teájából.
Rengeteg formában elérhető, megtalálhatjuk tabletta vagy tinktúra vagy éppen por és szárított teafű formájában, de nagyon gyakran további gyógynövényekkel vagy kivonatokkal együtt részét képezi étrend-kiegészítőknek, így mindenki biztosan megtalálhatja a neki való kiszerelést. És hogy mindenkit csak biztassunk a rendszeres használatára, következzen még néhány olyan érdekesség, amely tovább hangsúlyozza a galagonyatea és a növény piros bogyóinak mindennapi használatának fontosságát. Mivel nagyon fontos szerepet játszik a kollagén, a kötőszöveteket felépítő fehérje védelmében, így nagy szerepe lehet ilyen jellegű betegségek gyógyításában is, tehát akár az ízületi gyulladást is kezelhetjük vele. És ami a legjobb, túladagolni nem lehet, az egyetlen előforduló probléma is a különleges erős jótékony hatásaiból adódik – ha túl sokat fogyasztunk belőle, annyira leeshet a vérnyomásunk, hogy attól leszünk rosszul. De ez a túl sok fogyasztás napi 10 csésze tea feletti mennyiséget jelent.
A galagonya önmagában is nagyon hasznos, de a minél jobb hatások elérése érdekében érdemes kombinálni más vitaminokkal és természetes gyógymódokkal is, Q10 enzimmel együtt még hatékonyabb a szívbetegségek megelőzésében, Gingko Bilobával a vérkeringés javítható még jobban, orbáncfűvel kombinálva pedig a nyugtató, altató hatást tudjuk még hatékonyabbá tenni.
Mennyi idő alatt hat a galagonya tea?
Ahogy volt már róla szó, a galagonya leggyakoribb felhasználási formája a galagonya tea, amelyet igazából nagyon könnyen, mindenféle adalékanyagok nélkül elkészíthetünk. Alapvetően a galagonya növénynek számos változata, alfaja ismert és a Magyarországon ismert alfajok esetében a galagonya fa vagy inkább cserje virágos hajtásvégét májusban gyűjtik, hiszen ennek forrázatából készül a legendás galagonya tea. A hatás gyorsasága attól is függ, hogy milyen célból használjuk, hiszen ha nyugtató célzattal fogyasztjuk lefekvés előtt, akkor biztosan nyugodt, pihentető alvásra számíthatunk. Viszont ha a magas vérnyomás ellen fogyasztjuk a teát, akkor azért 1-2 hétre biztosan szükség van a hatás kibontakozásához és ekkor is nagyon fontos a rendszeresség, tehát minden nap fogyasztanunk kell belőle bőségesen.
Van galagonya kapszula?
Értelemszerűen a legjobb, ha a növény leveleit frissen szedve fogyasztjuk mondjuk teaként, de ha esetleg nincs erre módunk és lehetőségünk, természetesen rengeteg gyógynövényekkel foglalkozó cég forgalmaz galagonyát tartalmazó táplálékkiegészítőket.
És ezek esetén biztosak lehetünk a hatásban, hiszen a galagonya az egyik legismertebb gyógynövény, amelynek jótékony hatásairól komoly tanulmányok is készültek már. És a népszerűsége töretlen, Magyarországon is az egyik legnépszerűbb gyógynövénynek tartják, de Németországban is a belőle készült készítmények kelendősége a legnagyobb a boltokban.
Van-e bármilyen galagonya ellenjavallat?
Bár a fentiek alapján a galagonya tényleg rendkívül hatékony és jótékony hatású gyógynövénynek tűnhet, azért mint minden gyógynövénynek, így ennek is vannak ellenjavallatai. Terhes, szoptató anyáknak és gyermekeknek semmilyen formában nem ajánlott a fogyasztása és azért azt is fontos hangsúlyozni, hogy komolyabb szív- és érrendszeri problémák esetén az orvosunkkal mindenképp konzultálnunk kell, mert ezek súlyos, életet veszélyeztető állapotok és betegségek. Ami nagyon pozitív, hogy túladagolástól sem kell tartani, mint több gyógynövény esetén, egyszerűen az egyik legsokoldalúbb, legjobb gyógynövényről van szó.